Czy mówisz szybko?

  

Czy zauważyliście ludzi, którzy mówią szybko?

Zachodzi tu pewien mechanizm psychologiczny. Gdy nasz przykładowy człowiek spotyka człowieka niżej w hierarchi społecznej, kogoś wobec kogo nie ma kompleksów, wszystko jest w porządku. Mając jednak styczność z człowiekiem wobec którego czuje się gorszy, w większości wypadków zacznie mówić bardzo szybko.

Może ujmę to inaczej. Przy krótkiej rozmowie będzie jeszcze mówił wolno, ale przy dłuższej zacznie mówić znacznie szybciej. Staje się tak dlatego, że wszyscy boimy się potępienia ludzi którzy coś znaczą. Żebrak czy pijak może nas potępiać, ale manager, lekarz, prawnik? dlatego też, chcąc coś powiedzieć przyśpieszamy, by mniej czasu zabierać rozmówcy, szybciej mu coś przekazać, oraz zagłuszyć ciszę w trakcie której czujemy się wyśmiewani i potępiani.

Takie zachowanie jest dużym błędem, ponieważ człowiek szybko mówiący nie jest szanowany, sprawia wrażenie nerwowego, wprowadza chaos. Człowiek który mówi spokojnie, jest stonowany, sprawia wrażenie pewności siebie, porządku, siły, budzi zaufanie. Tak naprawdę, w każdym z nas jest piękna dusza, i ja osobiście nie widzę powodu dla którego miałbym przed kimś klękać w życiu. Nie jestem ani gorszy, ani lepszy. Duchowo jest taki sam, chociaż w innych aspektach życia mogę być lepszy albo gorszy. Ale takie jest koło fortuny, raz w lewo, raz w prawo.

Ćwiczcie przed lustrem. Spokojnie mówcie. W trakcie mówienia, wyobrażajcie sobie że uśmiechacie się, a mięśnie twarzy łagodnie się rozluźnią. Naprawdę kochani, nie ma się czym stresować. Życie to tylko jeden spektakl, za jakiś czas zaciągną ciemne kotary, i zaczniecie grać jako kukiełki sterowane przez wychowanie i kulturę w innej sztuce – jako inna płeć, inna tradycja, narodowość, inne czasy i system polityczno społeczny. Jesteśmy wieczni, i wolni. Nic nas nie ogranicza, oprócz wyobrażeń które zostały narzucone, i nie należą do nas.

0 myśli na temat “Czy mówisz szybko?”

  1. Myślę ze człowiek mowiący wolno ,dostojnie to taki co zna temat.Wie o czym mówi .Gorzej jak gdzieś dzwonią a nie wie w którym kosciele.Wtedy koniecznie trzeba szybko .:)

    1. Ty za to mówisz szybko, dużo i …….szeroko.Prawdeczko Twoje słowa są jak powiew ożywczego powietrza.Zakochuję się bardziej i bardziej.

  2. Ja mówię na styl amerykański, często wsadzam między wiersze to fantastyczne heeeee. Pięknie co? Jak Maxuś Kolanko, ale jestem przystojniejszy………..podobałbym się Prawdeczce.

    1. Nasza mowa zależy od różnych sytuacji i emocji.Ja mówię szybko ale tylko wtedy jak jestem czymś poruszona,zdenerwowana w takich sytuacjach czasem właśnie mówię głośno wręcz czasem krzyczę:)no bo jak mówię cicho i spokojnie to mnie najbliżsi nie rozumieją;).

  3. Takie gadanie, najczeciej to mama zwraca mi uwage ze za szybko mowie.. Jak dla mnie to poprostu chce bardzo duzo przekazac a zeby nie zgubic watku wole to powiedziec szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *